Spotkanie "Sieci nauczycieli bibliotekarzy" w ZSO nr 2 w Elblągu

We wtorek tj. 9 stycznia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się „Spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy”.
„Spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy” – to nazwa grupy nauczycieli bibliotekarzy z Elbląga i okolic, którzy w ramach dokształcania zawodowego, wymiany doświadczeń, śledzenia zmian w prawie oświatowym dotyczących roli biblioteki w szkole oraz monitorowania rynku wydawniczego i poszerzenia oferty czytelniczej w szkołach, cyklicznie spotykają się w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu oraz różnych szkolnych bibliotekach. Koordynatorem grupy jest Mateusz Paradowski z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.
Tym razem grupę szkoleniową gościliśmy w naszej szkole. Była to całkiem przyjemna okazja zaprezentowania biblioteki ZSO nr 2, jej księgozbioru, zaplecza merytorycznego, działań statutowych i tych dodatkowych.
Biblioteki publiczne i szkolne są doskonałym przykładem zmian socjologicznych, kulturowych i technologicznych, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie i populacji ogólnoświatowej. Biblioteka dziś to nie tylko jej księgozbiór. To również centrum przepływu informacji, gromadzenia jej i przechowywania, centrum promocji lokalnego środowiska, edukacji czytelniczej i regionalnej. Dlatego każdego dnia bibliotekarze w naszej szkole zbierają informacje o szkole i jej działaniach, publikują je na stornie internetowej, archiwizują i przechowują w cyfrowych kronikach.

Zaproszonym gościom przedstawiliśmy historię dawnego Gimnazjum Elbląskiego, za którego spadkobiercę uznano II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka. Stowarzyszenie na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce wpisało II LO w rejestr najstarszych szkól. O tym, że dawni gimnazjaliści uczyli się sztuki pięknego pisania – kaligrafii od najmłodszych klas, wiemy wszyscy. Jednak ćwiczenia praktyczne tej zapomnianej sztuki okazały się nie takie proste.
Rola doradztwa zawodowego w szkole to kolejna tematyka poruszana na spotkaniu. Podstawa prawna doradztwa w szkole, jak bibliotekarz wspomaga działania doradcze, gdzie szukać pomocy i inspiracji do pracy z dziećmi i młodzieżą to główne informacje poruszone na spotkaniu.
Na zakończenie trochę zabawy – tzw. słów cięcie gięcie. Przyjemna rozrywka edukacyjna nie tylko dla najmłodszych.


Wszystkim nauczycielom bibliotekarzom dziękujemy za wizytę, wspólną pracę i miłe słowa. Czekamy na kolejne spotkanie.

Czytaj też na https://pl-pl.facebook.com/pg/wmbpelblag/photos/?tab=album&album_id=1500203076699801

 

Oprac. Edyta Andruszewska