Klub Przedsiębiorczości

Konsument królem rynku..??

Większość z nas, zna to uczucie, gdy po powrocie do domu okazuje się, że upragnione buty okazują się za ciasne, a paragon pozostał zapomniany w sklepie. Jak się okazuje - brak paragonu nie jest jedynym problemem na drodze ubiegania się o zwrot produktu bądź naszych pieniędzy. Podstawowym błędem jest to, że zazwyczaj nie wiemy, jakie mamy prawa. Te wątpliwości wyjaśniał Pan Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumenta w Elblągu.
W ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości Pani Agnieszka Antoniuk-Rumak zaprosiła eksperta od spraw konsumentów-Miejskiego Rzecznika, który dzielił się wiedzą, opowiadał o szczególnie trudnych przypadkach z którymi mieszkańcy Elbląga zwrócili się do niego.
W spotkaniu wzięła udział młodzież z klas pierwszych liceum: IA, ID, IE. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak złożyć reklamację, jaka jest różnica między rękojmią a gwarancją. Mogli również przećwiczyć składanie wniosku reklamacyjnego oraz dowiedzieli się, jakie przysługują im prawa. Zapoznali się także z terminami zgłaszania producentowi szkody.

Czytaj więcej...

Ekonomia społeczna - nowe rozwiązania ekonomiczne?

We wtorek 16.01.2018r. klasa IE liceum uczestniczyła w warsztatach "Ekonomia dla młodych " poświęconych ekonomii społecznej. Spotkanie to prowadziła Anna Łebek-Obrycka z Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomi Społecznej w Elblągu.
W czasie zajęć klasa miała okazję stworzyć obraz idealnego przedsiębiorcy i dowiedzieć się, czym jest "przedsiębiorczość społeczna". Główną atrakcją projektu było stworzenie własnych firm, działających na korzyść społeczeństwa! Oto ich nazwy:

Czytaj więcej...

Inspirujemy, dzielimy się wiedzą, dajemy narzędzia….

Dla młodych przyszłych przedsiębiorców dzień 16 listopada 2017r. był wyjątkowy i pełen emocji. Uczniowie z klas pierwszych II LO w Elblągu w ramach X edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Wirtualny Świat biznesu - Branżowe symulacje biznesowe”.

Czytaj więcej...

Lekcja przedsiębiorczości nie musi być nudna …

Oceny śródroczne wystawione, śnieg za oknem, duch ferii wszechobecny….., a my postanowiliśmy sprawdzić wiedzę i umiejętności w grze dydaktycznej „Bezpieczna kasa” w ramach „Ekonomii na co dzień”. Poruszaliśmy się w obszarach budżet, bank, haker, zadłużanie się. Uczniowie z klasy IE o profilu matematyczno-fizycznym w zespołach dwuosobowych starali się rozwiązać sytuacje i udzielić porad w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego i finansowego.Za prawidłową odpowiedź „zarabiali” 2 zł (niestety pieniądz wycięty z tektury).

Czytaj więcej...

Biznes za młodu, czyli Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dla II LO

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 14-20 listopada 2016r. Elbląski Park Technologiczny zgromadził ludzi obecnego i przyszłego biznesu, czyli lokalnych przedsiębiorców, a także uczniów m. in. II LO w Elblągu. Celem spotkania 16.11.16. była konfrontacja między najmłodszym pokoleniem, rozwijającym się, stojącym u progu decyzji życiowych, a doświadczonymi i początkującymi biznesmenami, bo w toku ich wspólnych debat możliwa była rozmowa o praktycznych wskazówkach dobrych do wykorzystania w realnej geo- politycznej rzeczywistości.

Czytaj więcej...