Rok dla Niepodległej

Konkurs fotograficzny "Patriotyczny JPG" - wyniki

"Patriotyczny JPG” to konkurs fotograficzny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski ZSO nr 2. Jest to druga edycja konkursu. W minionym roku ogłaszając go w naszej szkole, nie spodziewaliśmy się tak spektakularnych prac, wykonanych na bardzo wysokim poziomie. Okazało się, że uczniowie wnikliwie badali dzieła malarstwa polskiego, uwzględniali detale, kompozycję, nastrój i przesłanie polskich malarzy. Poszukiwali informacji o najbliższej historii Polski, by uchwycić ważne momenty, niuanse i klimat minionych dni. Powstały konkursowe arcydzieła.

Czytaj więcej...

Urodziny Niepodległej

W piątek 9 listopada, obchodziliśmy wyjątkową rocznicę - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna, a także zaproszeni gości. Apel główny - wspólnie odśpiewanie hymnu - swoją obecnością uświetnili Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski oraz dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Elblągu - Małgorzata Sowicka.

W ciągu całego roku w ramach realizacji programu Rok dla Niepodległej miały miejsce różne działania upamiętniające tak ważne dla Polski wydarzenie. Nasza szkoła dumnie włączyła się w to przedsięwzięcie, którego tematyka miała za zadanie przede wszystkim wzbogacać uczniów w wiedzę historyczną, kształtować ich kluczowe umiejętności społeczne i obywatelskie, rozwijać zdolności twórcze, plastyczne czy też pasje i zainteresowania młodzieży. 

Czytaj więcej...

Szkolny konkurs z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Tradycją naszej szkoły jest, że co roku w listopadzie odbywa się konkurs związany ze Świętem Niepodległości, organizowany przez troje nauczycieli - panie Elżbietę Paprocką i Ewę Adamowicz oraz pana Zdzisława Wielgolaskiego. Jest on przeznaczony dla uczniów klas pierwszych liceum i składa się z dwóch etapów. W eliminacjach przedstawiciele wszystkich klas rozwiązują test historyczny. Trzy najlepsze wyniki pozwalają wziąć udział w finale. W tym roku do finału konkursu zakwalifikowały się klasy IA, IC i IE. W związku z przejściem do drugiego etapu konkursu uczniowie musieli przygotować się również do zadań artystycznych - recytacji wiersza patriotycznego i zaśpiewania piosenki nawiązującej do omawianych wydarzeń historycznych.

Czytaj więcej...

Wystawa "Polskie drogi do niepodległości"

W dniu dzisiejszym (7 XI) uczniowie klasy IC mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną " Polskie drogi do niepodległości ". Wystawę przygotowały uczennice klasy IIA pod kierunkiem Zdzisława Wielgolaskiego i Mariusza Owczarka.
Celem wystawy jest zaprezentowanie różnych aspektów walki Polaków o niepodległość w okresie przed i w czasie I wojny światowej.

Czytaj więcej...

Koncert pieśni patriotycznych - Lazarki

Społeczność szkolna miała przyjemność uczestniczyć 18 września 2018r. w koncercie pieśni patriotycznych przygotowanych, zagranych i zaśpiewanych przez zespół Lazarki z Elbląga. O wyjątkowości koncertu świadczy wyjątkowość samego zespołu, którego tworzą podopieczni Lazarusa - Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza wraz z opiekunami.

Czytaj więcej...

Dzień Flagi w przedszkolu

W dniu 11 maja, uczniowie Gimnazjum nr 3, a w szczególności klasa 2f oraz dzieci z Przedszkola nr 4 w Elblągu uroczyście świętowały obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Maj to szczególny czas, gdyż każdy Polak powinien pamiętać o ważnych wydarzeniach dla naszej Ojczyzny. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Państwowej to znaczące daty w historii kraju, dlatego też postanowiliśmy połączyć siły i w ramach tak ważkich wydarzeń zainscenizować przedstawienie w duchu patriotycznym.

Czytaj więcej...

Konferencja "Świadectwa Niepodległej"

30 maja uczniowie klasy 3 b oraz 2a liceum wzięli udział w konferencji „Świadectwa Niepodległej” organizowanej przez WMODN z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to oraz pojęcie patriotyzmu zostało potraktowane w bardzo szerokiej perspektywie. Prezydent Witold Wróblewski podkreślił w swoim wystąpieniu, że „praca na rzecz dobra wspólnego to współczesny patriotyzm i wypełnianie zobowiązania wobec tych, którzy z narażaniem życia odzyskiwali dla nas wolność". W związku z tym wymieniono działania bardzo aktualne- np. budowę wiaduktu na Zatorze.

Czytaj więcej...

Konferencja "Polskie drogi do wolności"

W kwietniu uczniowie klasy I F wzięli udział w konferencji "Polskie drogi do niepodległości" organizowanej przez I LO w Elblągu. Z czterech wystąpień referentów uczniom szczególnie podobały się dwa referaty: prof. Niwińskiego z UG, Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. Efekt Polski Niepodległej oraz dr Piotra Gawryszczaka, Walki 4 PP Legionów na Lubelszczyźnie i Wołyniu w latach 1915-1916. Oto relacja uczniów:
Pan Profesor podkreślił w swoim wystąpieniu, że Polska była pierwszym państwem, które powiedziało Nie! Polska była pierwszym krajem, które zbrojnie przeciwstawiło się agresji tworząc tak zwane Polskie Państwo Podziemne (PPP). I jak już zauważyli historycy prócz Polski nie było państwa, które by tak postąpiło. 

Czytaj więcej...