Andrzejkowe wróżby

„Wigilia św. Katarzyny i św. Andrzeja - były to wieczory wróżb poświęconych miłości i małżeństwu. Podczas pierwszego kawalerowie mogli dowiedzieć się, jaka przypadnie im żona, a drugiego – panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Katarzynki (24 listopada), jako dzień wyłącznie dla chłopców, odeszły prawie w zapomnienie. Pozostały andrzejki (29 listopada), będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców.” R. Hryń-Kuśmierek, [w:] Zwyczaje i obrzędy. Rok polski.

Tegoroczne wróżby andrzejkowe przygotował Samorząd Uczniowski. Z przyczyn organizacyjnych wróżenie zostało przeniesione na 30 listopada, ale wróżby swą moc zachowają! A może nie ….

Wróżono jednocześnie w czterech miejscach na korytarzu szkolnym podczas długiej przerwy. Chętnych, ciekawych, odważnych i z poczuciem humoru kawalerów i panien było całkiem sporo. Wszyscy chcieli dowiedzieć się, kim zostaną z zawodu, jak będzie miał na imię wybranek/wybranka, co przyniesie najbliższa przyszłość? Ale szczerze mówiąc, kto wie co nas czeka? W każdym razie za niespełnione wróżby, wizje i nadzieje nie odpowiadamy.

Dziękujemy za wspólną zabawę.


Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem