Mikołajki 2017

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego wywodzące się od słów nike, czyli zwycięstwo i laos – lud. Imię oznacza więc mężczyznę, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu. Każdy zna lub znał jakiegoś Mikołaja, ale jeśli chodzi o sławę bezkonkurencyjny jest św. Mikołaj.

Święty urodził się około 270 r. w bogatej rodzinie w Licji. Od najmłodszych lat odznaczał się wyjątkową wrażliwością na ludzką krzywdę i biedę. Ze wszystkich sił niósł pomoc innym, robiąc to dyskretnie i anonimowo, tak że ci, którym pomógł, najczęściej nie wiedzieli skąd ta pomoc nadeszła. Żródło Skierkowski Marek w: Xięga imion, 2000r.

Mniej dyskretnie, a wręcz głośno, oznajmiając dzwonkiem ( należącym do panów konserwatorów) członkowie Samorządu Uczniowskiego w dniu imienin św. Mikołaja - 6 grudnia - częstowali cukierkami całą społeczność szkolną, tę grzeczną i tę ….

 

Przysłowia ze św. Mikołajem:
Na Mikołaja błota, w Boże Narodzenie takoż słota.
Na Mikołaja – takie jego przykazanie zdejmij koła, zaprząż sanie.
Święty Mikołaju, wywiedź nas do raju: daj nam tyle złota, ile mamy błota