Spotkanie młodych matematyków

Kongres Młodych Matematyków Polskich to impreza organizowana co dwa lata, podczas której spotykają się najwięksi pasjonaci królowej nauk z całego kraju. Dwóch uczniów naszej szkoły: ja, czyli Jakub Pilimon (IIe) oraz Jakub Stromski (IIIe) miało przyjemność uczestniczyć w tegorocznej, siódmej już edycji Kongresu organizowanej tym razem przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Całe wydarzenie trwało cztery dni (20-23 września), podczas których uczestnicy mogli posłuchać wykładów przygotowanych zarówno przez doświadczonych profesorów matematyki, jak i innych uczestników Kongresu.

Tematyka wykładów była bardzo zróżnicowana, poczynając na odrobinie historii matematyki, kończąc na analizie zespolonej, geometrii różniczkowej, topologii czy komponowaniu muzyki przy użyciu teorii grup. Nie można jednak przez całe cztery dni zajmować się wyłącznie matematyką. Organizatorzy i o to zadbali. Poza wykładami zagraliśmy w grę miejską, obejrzeliśmy pokazy fizyczne, a nawet wyszliśmy do teatru na spektakl. Wspaniałe było to, że mogliśmy podzielić się naszymi przemyśleniami i zainteresowaniami z innymi pasjonatami tak samo zakręconymi na punkcie matematyki. Wróciliśmy z nową wiedzą i doświadczeniami, obydwaj bardzo zadowoleni z Kongresu, na którym dla kogoś, kto interesuje się matematyką, nie było czasu na nudę.


Opracował: Jakub Pilimon