Depresja - rozmiawiajmy o niej

Dzień 7 kwietnia ogłoszony jest przez organizację "WHO" Światowym Dniem Zdrowia.
Co roku ma inne hasło przewodnie. Tegoroczny temat brzmi „Depresja - rozmawiajmy o niej”. Z tej okazji w naszej szkole klasa IIC LO przy współudziale IC LO przeprowadziła szereg działań.

Od rana klasy biologiczno-chemiczne liceum i gimnazjum miały przyjemność uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez profesora wydziału fizjologii AWFiS w Gdańsku, doktora Radosława Laskowskiego.

 Na cały dzień zostały zaplanowane atrakcje. W szkole przygotowane zostały przez klasę Ic liceum informacje na temat tej „cichej” choroby jaką jest depresja: o jej symptomach i skutkach oraz gdzie można szukać pomocy i jak jej przeciwdziałać tej chorobie.
Wzdłuż korytarzy wisiały różnokolorowe kartki z emotikonami z podpisem. Uśmiech sam cisnął się na usta.

Klasa II c przygotowała kiermasz naprawdę zdrowych ciast, bez cukru, bez tłuszczu, dla diabetyków oraz napojów - z buraka, pietruszki, imbiru i wiele innych. Dodatkowo autorzy tych przepisów udzielali informacji na temat składników i ich dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Przekonywali, że warto wyrabiać dobre nawyki i zamienić napoje gazowane na cos zdrowego  Nie zabrakło również orientalnego sushi warzywnego dla wegetarian i wegan , które cieszyło się wielkim uznaniem. Zebrane środki pieniężne zostały przeznaczone na rzecz Hospicjum w Elblągu.
Ponadto podczas wszystkich przerw na korytarzu ustawione były stoiska, gdzie każdy zainteresowany mógł skorzystać z okazji i zmierzyć sobie ciśnienie. Następnie otrzymywał informację czy jest właściwe, a jeśli wynik nie mieścił się w przedziale normy, uczestnik otrzymywał odpowiednie sugestie kontroli. Wcześniej szkoleniem młodych adeptów zajęła się nasza pani pielęgniarka Alina Smoleńska, której bardzo dziękujemy.
Jako sposób na rozładowanie emocji i zachowanie równowagi psychofizycznej, na długiej przerwie każdy uczeń, jak i nauczyciel, miał okazję uczestniczyć w zajęciach zumby w hali IGLO przygotowanej i prowadzonej przez uczennice naszej szkoły pod kierunkiem maturzystki Zuzanny Makowskiej. Chętnych albo raczej zainteresowanych było bardzo dużo, ale skorzystali nieliczni, część wybrała zabawę w gry zespołowe. Liczy się każda forma aktywności fizycznej byleby nam sprawiała przyjemność.

Wszystkim za udział serdecznie dziękujemy.

Ola Ulenberg IIc
Dorota Wilk