Rok szkolny 2017/2018

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Wakacje oficjalnie rozpoczęte!
Serdecznie gratulujemy całej społeczności szkolnej pracy wykonanej w mijającym roku szkolnym. Jesteśmy dumni z Was.

Na uroczystości pojawiły się łzy wzruszenia, gdyż żegnaliśmy wspaniałą nauczycielkę – panią Dorotę Radomską, która odchodzi z naszej szkoły. Były kwiaty i oklaski na stojąco zgromadzonych w sali gimnastycznej.

Życzymy wspaniałego wypoczynku i weielu niezapomnianych przygód.

Czytaj więcej...

Uroczystość ukończenia Gimnazjum nr 3 w Elblągu – 2017/2018

W czwartek 21 czerwca 2018 r. poraz przedostatni pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. W przyszłym roku szkolnym będzie to ostatni raz, kiedy w świat odejdą nasi absolwenci, a Gimnazjum nr 3 przejdzie do historii.
Uroczystość była bardzo emocjonująca, bowiem nie tylko młodzież czuła, że „coś się kończy”. Żegnaliśmy również nauczycieli, wspaniałych pedagogów, kolegów i przyjaciół, którzy od przyszłego roku nie będą uczyć w naszej szkole: panią Magdalenę Bortnowską, Barbarę Marcinkiewicz i pana Dariusza Andrzejewicza.

Na uroczystości zebrało się wielu rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Oni również przeżywali tę podniosłą chwilę. Obserwowali swe dzieci z uwagą i dumą. Powodów do zadowolenia było mnóstwo. Gimnazjum nr 3 ukończyło 172 uczniów, z których aż 108 osób otrzymało świadectwo w wyróżnieniem. Brawo.


Najlepszym uczniem – z najwyższą średnią ocen 6,00 oraz z największym dorobkiem naukowym – okazał się Maksymilian Safarewicz. Został uhonorowany medalem „Złoty Jagiellończyk” i tytułem Primus Inter Pares.

 

Maksymilian jest jednocześnie liderem złotej dziesiątki najlepszych uczniów klas trzecich, która wygląda następująco:

Czytaj więcej...

Bal gimnazjalny 2018

Bal gimnazjalny za nami. Kolejny raz gimnazjaliści pokazali, jak wspaniale potrafią się bawić. Standardy balu spełnili na najwyższym poziomie. Były wieczorowe kreacje, misterne fryzury, kolorowe makijaże. Był szyk, elegancja i … super zabawa. Początek wieczoru, jak zwykle wzruszający. Rozpoczął się polonezem, a po nim życzenia, podziękowania, kwiaty dla nauczycieli, pamiątkowe zdjęcia. Nie zabrakło stałej pozycji balu – kabaretu, który w tym roku zachwycił lekkością humoru i pomysłem.

Czytaj więcej...

Wycieczka I e

W dniach 28-30 maja klasa Ie wybrała się na długo wyczekiwaną wycieczkę nad jezioro Ocypel, aby w miejscowości o tej samej nazwie oderwać się na chwilę od obowiązków szkolnych i cieszyć się czasem nad wodą. Pogoda wyjątkowo dopisała i pozwoliła jeszcze bardziej korzystać z atrakcji, jakie przewidzieli dla nas nasi opiekunowie: Państwo Katarzyna i Jacek Cybulscy oraz Pan Janusz Sulkowski. Chcieli oni zaszczepić w nas miłość do kajaków, co niewątpliwie im się udało. W trakcie 2 dni pokonaliśmy niemały jak na amatorów dystanse długości 18 i 22km nurtem malowniczej i nienaruszonej przez człowieka rzeki Wdy.  Jednakże nie wszystkim to wystarczyło i część klasy postanowiła wybrać się nad jezioro, gdzie korzystaliśmy z boiska do piłki plażowej, kąpieliska oraz rowerów wodnych.

Czytaj więcej...

„Euro za i przeciw-debata oksfordzka”

Debata oksfordzka „Strefa EURO – za i przeciw” jest kolejnym etapem projektu „Postaw na siebie – myśl ekonomicznie” realizowanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Tym razem dwa zespoły z klasy IID liceum zmierzyły się w debacie oksfordzkiej, której przewodniczył pan Marek Nowosad. Temat debaty wbrew pozorom prosty, jednak wymagający dobrego przygotowania oraz zastosowania szczegółowej argumentacji.

Zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej dyskusja odbyła się między stroną popierającą i zaprzeczającą postawionej tezie.

Czytaj więcej...

Uroczystość ukończenia liceum - 2018

27 kwietnia 2018r. pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Na uroczystości ukończenia II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu spotkali się uczniowie z pięciu klas maturalnych, wychowawcy, nauczyciele oraz rodziny uczniów. To niezwykła impreza. To nie tylko podsumowanie trzech lat nauki i pracy. To zakończenie pewnego etapu, fragmentu życia absolwentów II LO. Nic więc dziwnego, że głosy i dłonie drżały wychowawcom i wychowankom.
Jesteśmy z Was dumni. Zachwyciły nas imponujące osiągnięcia naukowe, sportowe i bardzo wysokie średnie ocen.
Najlepsze wyniki w szkole i wybitne osiągnięcia naukowe uzyskały dwie uczennice - Anna Olszewska IIIC (średnia 5,94) i Agnieszka Dąbkowska IIIC (średnia 5,78) - które zostały uhonorowane zaszczytnym medalem „Złoty Jagiellończyk” oraz otwierają listę „10 najlepszych” II LO.

Czytaj więcej...

22 kwietnia – Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień.

Czytaj więcej...

Klasa pierwsza LO humanistyczna przed sądem

Są lektury, które w opinii wielu uczniów zasługują na miano arcydzieła. Jedną z nich jest Zbrodnia i kara autorstwa Fiodora Dostojewskiego , która w mistrzowski sposób porusza wiele wątków: psychologiczny, społeczny, filozoficzny i kryminalny. Chcąc utrwalić jej wyjątkową problematykę uczniowie z klasy Ia lo zorganizowali rozprawę sądową bohatera książki- Rodiona Raskolnikowa.
Klasa zamieniła się w salę rozpraw a uczniowie wcielili w postaci sędziego, adwokata i prokuratora. Niektórzy , przybierając personalia konkretnych postaci z lektury, wystąpili w roli świadków .Pojawiły się nawet duchy ofiar Raskolnikowa .Wszystko po to, by stworzyć obiektywny portret psychologiczny zbrodniarza oraz poznać motywacje, które nim kierowały. Chcąc wiarygodnie zaprezentować swoje stanowisko w sprawie, młodzież posługiwała sie językiem i argumentacją bohaterów z książki oraz poddała się zabiegowi charakteryzacji.
Lekcja w sądzie stała się okazją do zaprezentowania się przez uczniów w nietypowej sytuacji, pozwoliła im odkryć swoje prawnicze lub aktorskie predyspozycje . Dzięki rozprawie młodzież utrwaliła również problematykę lektury.

 

Oprac.Anna Piwowarska

Czytaj więcej...

Ankieta ,,Bezpieczny Internet"

Uczennice klasy 1 A – Ula Lewandowska, Patrycja Lipska i Nikola Zwierzchowska w ramach projektu opracowały ankietę na temat Bezpiecznego Internetu. Miała ona na celu zorientowanie się, jaka część społeczności szkolnej zna zasady bezpiecznego korzystania z nowoczesnej technologii. Ankieta została rozesłana przez panią profesor Dorotę Wilk na „Librusie” . Można było ją uzupełnić od 15 lutego do 1 marca. Podsumowując społeczność szkolna bardzo dużo spędza czasu w internecie , ale jest świadoma jak bezpiecznie z niego korzystać i zabezpieczyć się przed różnymi wirusami i hakerami. Zdaje sobie sprawę z zagrożeń poznawania innych ludzi poprzez portale społecznościowe, ale ponad połowa osób zawiera takie znajomości. Bardzo mała liczba ludności podaje swój adres zamieszkania oraz hasła na stronach internetowych . Około 40 % ankietowanych orientuje się od kiedy jest Dzień Bezpiecznego Internetu i kiedy wypadł w 2018r. ( 6 lutego ).

Czytaj więcej...

Festiwal Nauk Ścisłych - 2018

Nie każdy wie, że otaczającą nas chemię można wykorzystać w życiu codziennym tak, by zdrowo żyć. Wystarczy zjeść jedną żółtą paprykę, która zawiera witaminy C tyle ile szesnaście cytryn, sałatkę pomidorową z awokado, albo rybę z czosnkiem. Związki chemiczne zawarte w nich nie giną na skutek ich połączenia. Stracić je za to można dodając do pomidora ogórek, do herbaty liściastej cytrynę, a do ryb warzywa kapustne. Chemią natury zafascynowała uczniów ZSO nr 2 podczas wykładu inauguracyjnego dr Marta Orlikowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Okazją do tego był organizowany 21 marca 2018r. Festiwal Nauk Ścisłych odczarowujący co roku wagarowiczów i zamieniający uczniów w najlepszych słuchaczy, prelegentów i laborantów.

Czytaj więcej...