Dom i ogród

Jakie podłogi drewniane wybrać do mieszkania?

Wybór podłogi drewnianej do mieszkania to decyzja, którą warto dobrze przemyśleć. W zależności od naszych oczekiwań, stylu wnętrza oraz codziennych nawyków, różne typy drewnianych podłóg mogą lepiej spełniać nasze potrzeby. Czy wybrać klasyczny parkiet, czy może nowoczesne panele? Jakie gatunki drewna będą najtrwalsze i najbardziej efektowne wizualnie? Na te i wiele innych pytań postarano się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Podłogi drewniane do mieszkania – jakie wybrać? 

Wybór podłóg drewnianych do mieszkania może być ważną decyzją, ponieważ podłoga ma istotny wpływ na wygląd, trwałość i komfort wnętrza. Oto kilka rodzajów podłóg drewnianych oraz czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

 1. Podłogi parkietowe: to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Parkiet składa się z cienkich desek drewnianych, które są montowane na stałe na podłożu. Parkiety są dostępne w różnych gatunkach drewna i wzorach. Są trwałe, eleganckie i łatwe do renowacji. Jednak mogą być dość kosztowne. 
 2. Podłogi drewniane warstwowe (deska barlinecka): deski barlineckie to warstwowe podłogi drewniane, które składają się z kilku warstw. Warstwa wierzchnia jest wykonana z solidnego drewna, a pozostałe warstwy są zwykle z drewna sprasowanego lub HDF. Są one trwałe i mniej podatne na odkształcenia spowodowane zmianami wilgotności w porównaniu do tradycyjnych parkietów. 
 3. Podłogi z litego drewna: podłogi z litego drewna są wykonane z jednej warstwy drewna i są bardzo trwałe. Jednak są bardziej podatne na zmiany wilgotności i mogą się skurczyć lub rozszerzyć w odpowiednich warunkach.
 4. Podłogi drewniane laminowane: podłogi laminowane to bardziej budżetowa opcja. Są one wykonane z desek HDF pokrytych dekoracyjną warstwą, która imituje wygląd drewna. Chociaż nie są one tak trwałe jak (Wrocław) podłogi drewniane, są łatwe w pielęgnacji i stosunkowo tanie.

Ostatecznie wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertami ds. podłóg drewnianych oraz przeprowadzić gruntowną analizę dostępnych opcji.

Podłogi drewniane (Wrocław) – cena

Ceny we Wrocławiu podłóg drewnianych mogą się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak: 

 1. Rodzaj drewna: dąb, jesion, orzech, buk i inne gatunki drewna różnią się cenami. 
 2. Grubość desek: grubsze deski z reguły są droższe. 
 3. Wykończenie: wykończenie podłogi lakierem, olejem lub woskiem może wpłynąć na cenę. 
 4. Usługi montażowe: jeśli potrzebujesz usług montażowych, to również wpłynie na koszt. 
 5. Dostawca: ceny mogą się różnić w zależności od dostawcy i marki podłóg. 
 6. Rozmiar i kształt pomieszczenia: duże pomieszczenia lub te o nietypowym kształcie mogą wymagać więcej pracy i materiałów, co wpłynie na cenę.
 7. Stan istniejącej podłogi: jeśli istniejąca podłoga musi zostać zdemontowana lub przygotowana w specjalny sposób, to także wpłynie na koszty.

Aby dowiedzieć się dokładnych cen podłóg drewnianych we Wrocławiu, zaleca się kontakt z lokalnymi dostawcami lub specjalistami od podłóg, którzy dostosują ofertę do Twoich indywidualnych potrzeb i okoliczności.