Inne

Jak wyłączyć AdBlue?

wyłączanie adblue

W dzisiejszych czasach, gdy dbanie o środowisko naturalne jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, wiele pojazdów wyposaża się w systemy kontroli emisji spalin. Jeden z nich stanowi AdBlue, który pomaga redukować uwalnianie szkodliwych substancji do atmosfery.

Jednakże czasami może pojawić się potrzeba usunięcia tego systemu. W tym artykule dowiemy się, jak wyłączyć AdBlue oraz jakie kroki podjąć, aby to zrobić w sposób bezpieczny i legalny.

Co to jest AdBlue i kiedy jest potrzebny?

Zanim przystąpimy do omawiania, jak wyłączyć AdBlue, warto zrozumieć, czym jest ten system i dlaczego stosuje się go w pojazdach. To marka handlowa wodorotlenku mocznika (AUS 32), który jest używany jako czynnik redukujący w systemach SCR (Selective Catalytic Reduction). Ten system stosuje się w dieslach, gdyż pomaga zmniejszać emisję tlenków azotu (NOx), co stanowi kluczowy aspekt dla spełnienia norm.

System AdBlue jest szczególnie popularny w samochodach ciężarowych i dostawczych, a także w pewnych autach osobowych, które muszą spełnić rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin. Działa w połączeniu z katalizatorem SCR, gdzie azotan amonu (NH4NO3) rozkłada się na amoniak (NH3) i dwutlenek węgla (CO2). Amoniak następnie reaguje z NOx w spalinach, redukując je do azotu (N2) oraz wody (H2O).

Kiedy może być konieczne wyłączenie AdBlue?

Chociaż system ten jest skutecznym narzędziem do ograniczenia emisji spalin, czasami pojawiają się sytuacje, które mogą wymagać jego wyłączenia. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, gdy zachodzi konieczność usunięcia AdBlue:

  1. Awaria lub problemy techniczne – jeśli Twój pojazd wykazuje problemy z systemem AdBlue, takie jak uszkodzenie czujnika poziomu lub pompy wtryskowej, może być konieczne wyłączenie go do czasu naprawy.
  2. Wyłączenie systemu podczas naprawy – w niektórych przypadkach mechanik lub serwisant może zalecić wyłączenie AdBlue podczas naprawy bądź konserwacji, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.
  3. Konieczność przeprowadzenia diagnozy – podczas diagnozowania problemów z silnikiem lub układem wydechowym może być potrzebne tymczasowe wyłączenie AdBlue w celu zlokalizowania przyczyny usterek.
  4. Stosowanie alternatywnych rozwiązań – istnieją legalne alternatywne rozwiązania, takie jak instalacja systemu do uzdatniania oleju napędowego, które mogą zastąpić konieczność stosowania AdBlue.

Jak wyłączyć AdBlue?

  1. Znajdź odpowiednią diagnostykę – pierwszym krokiem jest znalezienie narzędzia diagnostycznego, które umożliwi dostęp do ustawień systemu AdBlue. Zazwyczaj są to OBD-II (On-Board Diagnostics) lub specjalne oprogramowanie dostępne u mechanika.
  2. Podłącz narzędzie diagnostyczne – podłącz narzędzie diagnostyczne do portu OBD-II w pojeździe. Zazwyczaj znajduje się on pod tablicą rozdzielczą po stronie kierowcy.
  3. Wybierz opcję wyłączenia AdBlue – przy użyciu narzędzia diagnostycznego wybierz opcję wyłączenia AdBlue lub dezaktywacji systemu. Jej dostępność może się różnić w zależności od modelu pojazdu i oprogramowania.
  4. Potwierdź wyłączenie – po wybraniu opcji wyłączenia narzędzie diagnostyczne zazwyczaj poprosi o potwierdzenie decyzji.
  5. Zapisz oryginalne ustawienia – zanim zakończysz proces wyłączania AdBlue, zapisz oryginalne ustawienia systemu. Może to być przydatne w przyszłości, gdy będziesz musiał przywrócić jego działanie.
  6. Zamknij program diagnostyczny – po zakończeniu procesu usuwania AdBlue wyłącz narzędzie diagnostyczne i upewnij się, że wszystkie zmiany zostały zapisane.